Debatemne: PCO forum - for kvinder med PCO :: § 56.

Oprettet af Airam d. 02-03-2011 10:49
#7

M_83 skrev:
Jeg har heller ikke hørt noget om, at den skulle være afskaffet.

Lige en anden ting; Hvornår er det relevant at ansøge om en paragraf 56?

Gælder den kun ved en bestemt form for barnløshedsbehandling?

Lige pt. får jeg metformin og følger KISS principperne, men hvis ikke min cyklus er blevet regelmæssig før næste aftale ved min gynækolog, så har jeg planer om at starte hormonbehandling. I første forsøg med henblik så "hjemmerul", men der er det vel også nødvendigt med jævnlig opfølgning ved gyn, for at sikre at ægløsningssprøjten tages på det rigtige tidspunkt. Og da jeg har 1 times kørsel mellem arbejde og hjem samt 1 time og 20 mins kørsel mellem arbejde og gyn, så tænker jeg, at dette vil medføre en del flex-timer. Det kunne derfor være rart, hvis dette kunne dækkes af en paragraf 56Smile


Det er helt samme situation jeg er i. :-) Jeg har ikke selv søgt om § 56 (endnu) Men umiddelbart vil jeg da mene, at det må betragtes som fertilitetsbehandling, når man er i hormonbehandling og jævnligt skal scannes. Men måske der er nogle andre herinde der ved mere om det??

Redigeret af Airam d. 02-03-2011 10:54